بدن انسان از اندام‌های مختلفی تشکیل شده است. کارکرد صحیح هر یک از این اندام‌ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و فعایت‌های معمول روزانه‌ی ما نتیجه‌ی عملکرد صحیح هر یک از این اندام‌ها هستند. یکی از مهم‌ترین اعضای بدن چشم می‌باشد که امکان مشاهده‌ی فضای اطراف را برای ما فراهم می‌سازد.

ممکن است انسان به دلایلی مختلفی چشم خود را از دست بدهد و مجبور به تخلیه‌ی آن شود. در این‌ صورت بهتر است تا از پروتز چشم استفاده کند. مرکز پروتز چشم کلینیک سیدا در تهران مجهز به تجهیزات و روش‌های نوین آماده ارائه خدمات به تمام گروه‌های سنی می‌باشد.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید.

 

هنگامی‌که فرد چشم خود را در اثر حادثه و یا بیماری از دست می‌دهد، پزشک متخصص چشم فرد را تخلیه می‌کند. بعد از تخلیه چشم حفره‌ای در محل ایجاد می‌شود که زیبایی چهره شخص آسیب دیده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. متخصصان در این هنگام به افراد آسیب دیده پیشنهاد می‌کنند که از پروتز چشم استفاده کنند.

پروتز چشم همان چشم مصنوعی می‌باشد و تا حدودی زیبایی چهره فرد را به او برمی‌گرداند و گودی چشم را پر می‌کند؛ اما طبیعتا قابلیت بینایی ندارد. برای کار گذاشتن پروتز، پزشک متخصص بعد از تخلیه‌‌ی کامل چشم، یک ایمپلنت دائمی داخل حفره‌ی چشم قرار می‌دهد. بعد از این کار، پروتز چشم که متحرک می‌باشد داخل آن قرار می‌گیرد. پروتز چشم علاوه بر زیبایی از جمع شدن حفره چشم جلوگیری می‌کند چرا که خالی ماندن این حفره بعد از مدتی باعث چروک شدن و جمع شدن حفره چشم می‌شود.

پروتز چشم از یک ماده پلاستیکی محکم و شفاف ساخته شده است که مطابق چشم سالم فرد طراحی می‌شود و متحرک می‌باشد؛ اگر به دنبال یک مرکز ساخت پروتز چشم در تهران هستید، مرکز پروتز چشم سیدا با استفاده از بروزترین تجهیزات آلمانی و آمریکایی، طبیعی‌ترین پروتز چشم را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشاوره رایگان در واتساپ

پروتز چشم چیست؟

روش‌های گوناگون تخلیه چشم

معمولا در عمل تخلیه چشم، عضلات بیرونی چشم برداشته نمی‌شوند و فقط در مواردی که چشم دچار تومورهای بدخیم خارجی باشد پزشکان مجبور به تخلیه کامل حدقه می‌شوند.

تخلیه‌ی چشم به سه روش انجام می‌شود:

  1. در روش اول تنها عنبیه و قرنیه از چشم خارج می‌شوند و بقیه بافت‌های متصل به کاسه‌ی چشم باقی می‌مانند. با این روش تحرک پروتز چشم بیشتر خواهد بود و تاثیر زیادی در زیبایی چهره‌ دارد.
  2. در روش دوم تمامی حدقه که شامل، چشم، عضلات و سایر بافت‌ها می‌باشند براشته می‌شود و تنها صلبیه باقی می‌ماند.
  3. در روش سوم چشم بطور کامل تخلیه می‌گردد که شامل حدقه و عضلات متصل به صلبیه می‌شود. در مواردی هم ممکن است پزشک مجبور به برداشتن پلک‌ها شود، در این‌صورت علاوه بر پروتز چشم نیاز است پوست اطراف چشم هم طراحی شود.

هر کدام از روش‌های ذکر شده با توجه به میزان آسیب‌دیدگی و نظر پزشک متخصص انجام می‌شود.

روش‌های گوناگون تخلیه چشم

انواع پروتز چشم

پروتزهای چشم، بر اساس نوع جنس ساخته شده به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند:

  1. پروتز شیشه‌ای: این نوع پروتز از جنس شیشه می‌باشد. بیشتر پروتز‌ها در گذشته از این نوع بودند. پروتزهای شیشه‌ای قابلیت چندانی برای طراحی ندارند و به سختی می‌توان آن را مطابق با چشم سالم شخص طراحی نمود، همچنین به دلیل نوع جنس وزن سنگینی دارند و شکننده هستند.
  2. پروتز آکریلیک: این نوع پروتز از نوعی پلاستیک محکم و شفاف ساخته می‌شود و نسبت به نوع شیشه‌ای قابلیت تغییر پذیری بیشتری دارد؛ بنابراین می‌تواند بسیار شبیه به چشم سالم بیمار ساخته شود. این نوع پروتزها سبک‌تر و راحت‌تر هستند و ماندگاری بیش‌تری دارند.

پروتزهای چشم در مرکز پروتز چشم سیدا با بکارگیری تجهیزات نوین و متخصصان با تجربه مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌شوند. شما می‌توانید از طریق واتساپ با این مرکز پروتز چشم در تماس باشید و از خدمات مشاوره‌ای رایگان سیدا استفاده کنید.

انواع پروتز چشم

نکات نگهداری پروتز چشم

برای جلوگیری از بوجود آمدن یک سری مشکلات چشمی باید نکاتی را در جهت نگهداری از پروتز رعایت کنید و در تمیز نگه‌داشتن آن دقت لازم را داشته باشید.

به توصیه‌ی متخصصان شما باید هر ده روز یک‌ بار پروتز چشم را از محل خارج کرده و آن را تمیز کنید. برای خارج کردن پروتز ابتدا دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید، سپس سر خود را کمی به عقب ببرید و مراقب باشید پروتز روی زمین نیافتد و آسیب نبیند.

پروتز را هرگز با الکل یا مواد ضدعفونی کننده تمیر نکنید؛ ممکن است آسیب جدی به آن وارد شود و دیگر قابل استفاده نباشد. بهترین روش برای تمیز کردن پروتز قرار دادن آن در آب ولرم می‌باشد.

برای جلوگیری از تحریکات پوستی سعی کنید از دستکاری دائم پروتز پرهیز کنید.

به هنگام خواب نیازی نیست پروتز را از چشم خود خارج کنید؛ مگر در مواقعی که می‌خواهید آن را تمیز کنید. اگر خوابیدن با پروتز برای شما کار دشواری است و اصرار بر خارج کردن آن دارید، حتما پروتز را در جای خشک و تمیز نگهداری کنید.

گاهی اوقات حرکت پروتز چشم به سختی انجام می‌شود و نمی‌تواند به نرمی داخل حلقه حرکت کند. در این مواقع نیاز به یک روان کننده می‌باشد که به‌صورت قطره چشمی در داروخانه‌ها در دسترس است. شما می‌توانید با تایید یک متخصص آن را تهیه و استفاده نمایید.

اگر چندین سال از گذاشتن پروتز شما گذشته و اکنون احساس راحتی با آن ندارید شاید وقت آن باشد که آن را تعویض کنید. کلینیک سیدا به عنوان یک مرکز پروتز چشم در تهران، آماده‌ی ارائه هرگونه خدمات به شما عزیزان است؛ همچنین قیمت پروتز چشم در این مرکز نسبت به کیفیت خدماتی که دریافت می‌کنید بسیار ناچیز می‌باشد و به هیچ عنوان لازم نیست در مورد قیمت نگرانی به خرج دهید.

نکات نگهداری پروتز چشم

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر آشنا کردن شما با بهترین مرکز پروتز چشم در تهران، نکاتی مفید و کلیدی را نیز به شما ارائه دهیم. در نظر داشته باشید تمامی پروتزهای ساخته شده توسط کلینیک سیدا دارای ضمانت می‌باشند و به هیچ عنوان لازم نیست در مورد پروتزی که دریافت می‌کنید نگرانی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات تماس بیشتر و سفارش های مختلف اینجا کلیک کنید.