پروتز مکانیکی چیست؟ ( مزایا + معایت + سفارش )

پروتز مکانیکی چیست؟ ( مزایا + معایت + سفارش )

   پروتز اندام فوقانی بیشتر در قطع عضو اندام فوقانی ناشی از ضربه استفاده می شود. البته سایر علل شایع قطع عضو می تواند شامل بیماری عروقی، عفونت، قطع عضو مادرزادی و سرطان باشد. چه قطع عضو مادرزادی باشد و چه تصادفی، درمان پروتز تقریباً یکسان است. بازیابی عملکرد اندام فوقانی قطع شده بسیار دشوارتر از بازیابی عملکرد اندام تحتانی است. این به این دلیل است که حرکات دست بسیار کوچکتر و دقیق تر از حرکات پا است.

پروتزها انواع مختلفی دارند، از جمله پروتزهای اندام فوقانی که در این مقاله به آنها پرداخته ایم. پروتزهای اندام فوقانی به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند که بر اساس روش های کنترلی طبقه بندی می شوند.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید.

انواع پروتز اندام فوقانی

  • پروتزهای غیرفعال

این دسته ساده ترین نوع پروتز است. در این نوع پروتز حرکت فعال هیچ یک از مفاصل وجود ندارد. از آنجایی که هیچ سیستم موتوری یا مکانیکی ندارند، این پروتزها کاملاً سبک هستند. اگرچه این پروتزها پروتزهای زیبایی نیز نامیده می شوند، اما می توانند به عنوان کمکی برای اندام های سالم نیز عمل کنند. به عنوان مثال، از پروتزهای غیرفعال می توان برای نگه داشتن کاغذ در حین نوشتن، کمک به حمل اشیاء یا تثبیت اشیا در دست سالم استفاده کرد.

  • پروتزهای مکانیکی (با نیروی بدن)

پروتزهای مکانیکی یا پروتزهایی که با حرکات بدن کنترل می شوند با حرکات مختلف بدن کار می کنند. این حرکات با نوارها و کابل های موجود به پروتز منتقل می شود. از مزایای این پروتزها این است که نسبتا سبک و بادوام، ضدآب هستند و با کشش کابل ها به فرد بازخورد حرکتی می دهند. از معایب می توان به وجود کابل و باند و نیاز به قدرت کافی برای جابجایی آنها اشاره کرد.

پروتز مکانیکی چیست؟ | مزایا , معایت, سفارش
پروتز مکانیکی چیست؟ | مزایا , معایت, سفارش
  • پروتزهای الکتریکی (انرژی خارجی)

پروتزهای الکتریکی پروتزهایی هستند که از منبع خارجی تغذیه می کنند. در واقع نیروی مورد نیاز آنها از طریق باتری های تعبیه شده در سیستم تامین می شود. این پروتزها را می توان توسط منابع مختلفی از جمله سیگنال های الکتریکی از عضلات، مقاومت های حساس به نیرو و سوئیچ های مختلف کنترل کرد. معروف ترین پروتزهای این دسته، پروتزهای میوالکتریک هستند که توسط سیگنال خروجی عضلات کنترل می شوند. یکی از مزایای پروتزهای میوالکتریک این است که نیازی به کابل یا باندی روی بدن ندارند و در نتیجه تصویر بهتری ایجاد می کنند. با این حال، این پروتزها به دلیل داشتن باتری سنگین‌تر هستند و باتری آن‌ها باید هر روز شارژ شود. همچنین ضد آب نیستند و نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

بیشتر بدانید : پا مصنوعی سیلیکونی با ضمانت یکساله + کیفیت عالی + قیمت ارزان

اهداف پروتز

هدف از ساخت پروتز می تواند از جایگزینی صرفاً زیبایی مانند پروتز انگشت یا حرکات بسیار ساده تا فعالیت های سنگین باشد که فرد می تواند به راحتی در دویدن یا پریدن از آنها استفاده کند. امروزه پیشرفت در مواد اولیه به طراحی محفظه های مصنوعی و فناوری اجزای پا، مچ پا، زانو، دست، مچ دست و آرنج کمک زیادی کرده و باعث بهبود عملکرد این محصولات شده است.

با این حال، استفاده موفق از پروتز همچنان به عوامل زیر بستگی دارد:

  • وضعیت پزشکی فرد
  • توانایی بدنی یک فرد
  • شرایط ظاهری عضو قطع شده
  • امکان اتصال سوکت پروتز وجود دارد.

و مهمتر از آن، باید توجه داشته باشیم که فرآیند پوشیدن پروتز و تناسخ و سازگاری فرد زمان و حوصله زیادی را می طلبد و کل فرآیند چالش برانگیز است.

دست مصنوعی مکانیکی

دست که یکی از اعضای حیاتی بدن انسان است که با آن می‌توانیم بسیاری از فعالیت‌ها از کارهای روزمره گرفته تا هنری، علمی و ورزشی را انجام دهیم، می‌تواند تاثیر زیادی بگذارد و در صورت مواجهه با قطع عضو. از طرفی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. اول کاهش شدید عملکرد آن عضو هنگام بلند کردن یا حمل اشیا و دوم اثرات روانی ناشی از قطع عضو.

پروتزهایی که برای رفع تمامی این مشکلات و محدودیت ها طراحی و تولید می شوند باید از نظر ظاهری، توانایی کنترل و بلند کردن اجسام تا حد امکان شبیه دست واقعی باشند و جایگزین مناسبی برای دست واقعی باشند. در اقداماتی مانند اکتشاف، انجام فعالیت های بدنی و مواردی از این قبیل نباید مشکلی ایجاد کند.

دلایل استفاده از پروتزها می تواند مشکلات مختلفی مانند ضربه، بیماری یا نقص های مادرزادی اندام باشد. برای هر یک از این موارد، انواع مختلفی از پروتزها وجود دارد که فرد با توجه به شرایط و نوع قطع عضو، محل و علت قطع عضو می تواند آنها را انتخاب کند.

در حال حاضر تنوع زیادی در این زمینه هم از نظر کاربرد و هم از نظر مواد اولیه وجود دارد که به بیمار حق انتخاب زیادی می دهد.

مشاوره رایگان در واتساپ

پروتز مکانیکی کلینیک سیدا

یکی از بهترین و با کیفیت ترین پروتز مکانیکی ها، تولید کلینیک سیداست. با توجه به بررسی ها و معاینات مراجعین، بهترین پروتز مکانیکی ها با بهترین کیفیت و متریال ساخته میشود تا فرد به راحتی بتواند از آن استفاده کند و در آینده نگران خرابی و از بین رفتن آن نباشد.

کلینیک سیدا سعی در تولید بهترین محصولات پروتز مکانیکی  است تا شما با خیال راحت بتوانید از آن استفاده کنید و اعتماد به نفس خود را برگردانید. برایاطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان کلینیک سیدا تماس بگیرید تا از راهنمایی کامل بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *