قرص متوکاربامول چیست؟

قرص متوکاربامول برای چه دردی است ؟ + عوارض و انواع

قرص متوکاربامول (Metocarbamol) یک داروی عضلانی اسکلتی است که برای درمان دردهای عضلانی و اسپاسم های عضلانی استفاده می شود. در ادامه، به صورت جامع درباره این دارو، انواع دردهایی که قرص متوکاربامول برای آنها مفید است و نحوه عملکرد این دارو توضیح داده می شود.

فهرست مطالب

متوکاربامول چیست؟و چه کاربردی دارد؟

قرص متوکاربامول یک ماده فعال مرکب است که به عنوان یک مسکن عضلانی اثر می گذارد. این دارو با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی به کاهش فعالیت عضلانی پرداخته و عضلات را به طور موقت آرامش می بخشد. بطور کلی، قرص متوکاربامول به عنوان یک مسکن عضلانی عمل می کند و دردها و تنش های مربوط به عضلات را کاهش می دهد.

قرص متوکاربامول به خوبی برای درمان دردهای عضلانی مانند اسپاسم های عضلانی، کشیدگی های عضلانی، کمردرد عضلانی، آرتروز عضلانی و کمک به آرامش عضلات پس از جراحی و تروماهای جسمی مؤثر است. این دارو به عنوان یک مسکن عضلانی مرکزی عمل کرده و اسپاسم های عضلانی را کاهش می دهد که باعث کاهش درد و تنش عضلانی می شود.

علاوه بر آن، قرص متوکاربامول به عنوان یک داروی مسکن مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در ترکیب با سایر داروها به منظور مدیریت دردهای شدیدتر نیز استفاده شود. با این حال، قبل از مصرف هرگونه داروی جدید، مهم است با پزشک خود مشورت کنید و دستورات و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.ماندگاری قرص متوکاربامول در بدن کوتاه است و بعد از چند ساعت از بدن حذف می شود. بنابراین، معمولاً در دوزهای منظم تجویز می شود و باید دستورات پزشک را رعایت کنید.

نام رایج دارو: متوکاربامول – Methocarbamol

نام تجاری دارو: روباکسین

 

نام برندهای متوکاربامول

این قرص با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد. در زیر می توانید با تعدادی از این نام ها آشنا شوید:

  1. Rebaxol
  2. ونریکس
  3. کرباکوت

اطلاعات شناسنامه‌ای متوکاربامول

عناوین مرتبط با شناسنامه داروتوضیحات
چکیده راهگشای دارواین قرص با تاثیری که روی سیستم عصبی مرکزی دارد به درمان مشکلات عضلانی اسکلتی حاد کمک می‌کند.
دارواین دارو با نام متوکاربامول (Methocarbamol) شناخته می‌شود.
بک‌گراند دارواین دارو در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی برای درمان اسپاسم عضلانی و کنترل درد ناشی از آن ساخته شد.
نوع دارواین دارو از نوع مولکول کوچک (Small molecule) است.
گروه دارومتوکاربامول یک داروی تایید شده است که محققان تحقیقات زیادی روی آن انجام داده‌اند.
فرمول شیمیاییC11H15NO5
داروهای هم گروهکاریسوپرودول، کلرزوکسازون، سیکلوبنزاپرین، متاکسالون و تیزانیدین
فرم‌های موجود داروقرص و آمپول

انواع قرص متوکاربامول:

1. قرص متوکاربامول 500 میلی‌گرم: این دوز برای درمان دردهای عضلانی معمولی و اسپاسم های عضلانی کاربرد دارد.

2. قرص متوکاربامول 750 میلی‌گرم: این دوز قدرت تسکین دردهای عضلانی بیشتری دارد و معمولاً برای درمان دردهای شدیدتر تجویز می شود.

نحوه مصرف قرص متوکاربامول

نحوه مصرف قرص متوکاربامولپزشک دوز قرص متوکاربامول 500 را با توجه به سن و وضعیت سلامتی و مشکلی که از آن رنج می برید تعیین می کند. اگر پس از مصرف این دارو وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
هرگز بدون مشورت با پزشک دوز دارو را تغییر ندهید یا مصرف آن را قطع نکنید. اگر طبق دستور پزشک از دارو استفاده نکنید، ممکن است درد عضلانی شما بهبود نیابد. از طرفی مصرف زیاد آن می تواند عوارضی مانند حالت تهوع، خواب آلودگی، تاری دید، تشنج و کما را به همراه داشته باشد.
شواهد در مورد بهترین زمان مصرف قرص متوکاربامول نشان می دهد که می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

مشاوره رایگان در واتساپ 

عوارض جانبی قرص متوکاربامول:

  1.  خواب آلودگی: قرص متوکاربامول ممکن است خواب آلودگی یا خواب رفتگی را در برخی افراد ایجاد کند. در صورتی که این عارضه برای شما ایجاد شد و تأثیر بر فعالیت روزانه شما داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.
  2. سردرد: برخی افراد ممکن است سردرد را به عنوان عارضه جانبی قرص متوکاربامول تجربه کنند. اگر سردرد شدید یا مزاحمی برای شما پیش آمد، به پزشک مراجعه کنید.
  3. سرگیجه: قرص متوکاربامول ممکن است در برخی افراد سرگیجه ایجاد کند. اگر سرگیجه شدید و به طور مداوم رخ داد، به پزشک خود مراجعه کنید.
  4. تهوع و استفراغ: در برخی موارد، ممکن است قرص متوکاربامول باعث تهوع و استفراغ شود. اگر این عوارض در شما رخ داد، با پزشک خود در مورد مدیریت آن صحبت کنید.
  5. تاری دید و اختلالات بینایی: در برخی موارد، قرص متوکاربامول ممکن است باعث تاری دید یا اختلالات بینایی موقتی شود. اگر این عارضه رخ داد، از رانندگی و استفاده از ماشین‌آلات خطرناک خودداری کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

مهم است که قبل از استفاده از قرص متوکاربامول، با پزشک خود درباره عوارض جانبی ممکن و همچنین تداخلات با سایر داروها یا شرایط پزشکی خود صحبت کنید. همچنین، همواره دستورات و دستورات مصرف دارو را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز عوارض جدی یا نگرانی هرگونه، به پزشک خود مراجعه کنید.عوارض جانبی قرص متوکاربامول

بیشتربدانید: انواع پروتزهای دست مکانیکی با ضمانت یکساله و کیفیت عالی | کلینیک سیدا

موارد احتیاط پیش از مصرف یا منع مصرف

اگر به قرص متوکاربامول یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به داروساز یا پزشک خود اطلاع دهید. زیرا برخی از محصولات ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشند که منجر به واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید، به خصوص اگر بیماری کبدی دارید.این قرص ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شما شود. بنابراین تا زمانی که از سلامتی خود مطمئن نشدید، رانندگی نکنید و کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام ندهید. همچنین لازم است از مصرف مشروبات الکلی خودداری شود.

تداخلات دارویی متوکاربامول

این قرص ممکن است با سایر داروها، مکمل ها یا گیاهانی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد. بنابراین، توصیه می شود همیشه لیستی از داروها و مکمل های خود را به پزشک خود ارائه دهید.اگر از سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند مانند داروهای ضد سرفه، مسکن های مخدر (کدئین و هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا، قرص های خواب، داروهای ضد اضطراب (آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم)، آنتی هیستامین ها (ستیریزین و دیفن هیدرامین) استفاده می کنید. تو استفاده میکنی. یا سایر شل کننده های عضلانی (کاریسوپرودول و سیکلوبنزاپرین)، به داروساز یا پزشک خود اطلاع دهید.

قیمت قرص متوکاربامول

این قرص یک داروی نسبتا ارزان است که به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

Methocarbamolو متوکاربامول 1

برای مشاوره رایگان کلیک کنید.

سوالات متداول

1-قرص متوکاربامول برای چیست؟

این سوال که قرص متوکاربامول 500 برای چیست یا قرص متوکاربامول 250 برای چی خوبه، از سوی بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در پاسخ باید بگوییم که این دارو اسپاسم و درد عضلانی را درمان می‌کند. هر چقدر دوز دارو بالاتر باشد، قدرت آن در رفع مشکلات عضلانی بیشتر است.

2-قرص متوکاربامول برای چه دردی است؟

از این دارو معمولا برای درمان دردهای عضلانی استفاده می‌شود. گاهی‌اوقات قرص متوکاربامول در پریودی هم کاربرد دارد و درد ناشی از آن را تسکین می‌دهد. بعضی از افراد از قرص متوکاربامول برای سیاتیک استفاده می‌کنند. قرص متوکاربامول برای سردرد هم مفید است.

3-قرص متوکاربامول از چی تشکیل شده؟

این قرص از ماده فعال متوکاربامول تشکیل شده است. همچنین ممکن است حاوی مواد غیر فعال مثل متیل سلولز، لاکتوز مونوهیدرات و… باشد.

4-ایا قرص متوکاربامول مرفین دارد؟

خیر. این دارو فاقد مرفین است.

5-قرص متوکاربامول هر چند ساعت مصرف شود؟

دوز اولیه دارو ۶۰۰۰ میلی‌گرم در روز است که در چهار دوز جداگانه مصرف می‌شود. سپس مقدار دارو به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ میلی‌گرم در روز می‌رسد که باید آن را در سه تا چهار دوز جداگانه مصرف کنید

6-اگر مصرف دارو را فراموش کردم چه باید بکنم؟

به محض یادآوری دارو را مصرف کنید. اما اگر تنها چند ساعت تا مصرف نوبت بعدی دارو باقی مانده است، از این کار خودداری کنید و نوبت بعدی را در زمان مقرر مصرف کنید. هرگز دوز را دو برابر نکنید. این می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک شود.

7-آیا متوکاربامول برای قلب مضر است؟

در برخی افراد، استفاده از این دارو ممکن است با کاهش ضربان قلب همراه باشد. در صورت مشاهده چنین علامتی باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

8-آیا متوکاربامول باعث چاقی می شود؟

خیر افزایش وزن در هیچ یک از منابع علمی به عنوان عوارض جانبی این دارو ذکر نشده است.

9-آیا متوکاربامول باعث سقط جنین می شود؟

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر این دارو بر روی جنین انسان انجام نشده است. به همین دلیل در دوران بارداری فقط باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

10-آیا متوکاربامول یک ضد التهاب است؟

متوکاربامول هیچ اثر ضد التهابی ندارد. این دارو در مواردی استفاده می شود که درد عضلانی ناشی از اسپاسم باشد در غیر این صورت اثر ضد درد و ضد التهابی ندارد.

11- آیا متوکاربامول خواب آور است؟ آیا می توان از آن به عنوان قرص خواب استفاده کرد؟

بله، متوکاربامول به دلیل عبور از سد مغزی باعث ایجاد احساس خواب آلودگی می شود، اما به عنوان داروی خواب مناسب نیست زیرا خواب عمیق و شیرین ایجاد نمی کند.

12-آیا متوکاربامول مانند مواد مخدر باعث ایجاد سرخوشی می شود؟

نه مصرف متوکاربامول باعث سرخوشی نمی شود.

13-آیامصرف متوکاربامول  تست اعتیاد  را مثبت می کند؟

متوکاربامول هیچ تاثیری در تست اعتیاد ندارد

14-مقایسه متوکاربامول با تیزانیدین. کدوم بهتره؟

تیزانیدین و متوکاربامول از نظر اثربخشی تقریباً یکسان هستند و از نظر اثربخشی تفاوت معنی داری بین این دو دارو وجود ندارد، اما معمولاً از تیزانیدین در اسپاسم های مزمن و متناوب مانند ضایعات ستون فقرات و ام اس و در موارد درد موقت عضلانی استفاده می شود. و به طور متناوب از متوکاربامول استفاده می شود. همچنین نوع تزریقی تیزانیدین وجود ندارد و در موارد اورژانسی می توان از شکل تزریقی متوکاربامول استفاده کرد. قرص تیزانیدین گرانتر از قرص متوکاربامول است.

15-مقایسه متوکاربامول با دیازپام. کدوم بهتره؟

مطالعات نشان داده اند که برای اسپاسم شدید و کمردرد حاد، دیازپام سریعتر از متوکاربامول عمل می کند، اما بسیار خواب آورتر است.

16-مقایسه متوکاربامول با باکلوفن. کدوم بهتره؟

باکلوفن سریعتر از متوکاربامول جذب می شود و اثر آن زودتر شروع می شود و اثر آن زودتر از بین می رود. اما نمی توان گفت تاثیر بهتری نسبت به متوکاربامول دارد.

17-آیا مصرف متوکاربامول در خانه خطرناک است؟

بله استفاده از تمام داروهای تزریقی در منزل به خصوص این دارو خطرناک است زیرا حجم آمپول متوکاربامول 10 سی سی است و تزریق یکباره آن می تواند خطرناک باشد حتی در مواردی تزریق دو طرفه باعث خونریزی و کبودی فراوان می شود. در مراکز درمانی استفاده از فرم تزریقی متوکاربامول ضروری است. فرم خوراکی را می توان در خانه استفاده کرد.

18-آیا متوکاربامول برای بیماری قلبی مناسب است؟

خیر کاهش ضربان قلب و فشار خون از عوارض شایع متوکاربامول است و می تواند برای بیماران قلبی مشکلاتی ایجاد کند. بیماران قلبی باید از شل کننده های عضلانی دیگر استفاده کنند.

19- استفاده طولانی مدت از متوکاربامول آیا ضرر دارد؟

توصیه نمی شود. گرفتگی و اسپاسم عضلانی معمولاً به طور موقت ظاهر می شود و استفاده کوتاه مدت از متوکاربامول مجاز است.در صورت اسپاسم عضلانی طولانی مدت، لازم است آزمایشاتی برای عدم وجود نمک های منیزیم، پتاسیم و کلسیم انجام شود.

20-شرایط نگهداری داروی متوکاربامول به چه صورت است؟

دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید. و دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید

21-قرص متوکاربامول برای سردرد است؟

این قرص مربوط به درد سردرد نمی باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *