پروتز چشم چیست؟

پروتز چشم چیست؟

در گام اول می خواهیم بگوییم پروتز چشم چیست، پروتز در مواردی که فرد به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری هایی مانند سرطان، عفونت، گلوکوم چشم خود را از دست می دهد برای رفع این عیب از پروتز مصنوعی چشم استفاده می شود. استفاده از پروتز چشم بسیار بهتر از استفاده از چشم بند یا تنها گذاشتن چشم است. امروزه به لطف فناوری های پیشرفته، می توان پروتزهای مصنوعی چشم را طوری طراحی کرد که بسیار شبیه به چشم طبیعی افراد باشد. استفاده از پروتز چشم فواید بسیاری دارد که برخی از آنها شامل داشتن عملکرد مناسب صورت و ظاهر فیزیکی بهتر و اعتماد به نفس بیشتر است.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید.

سه نوع تخلیه داخلی چشم

اویسریشن

اویسریشن حذف محتویات داخلی چشم از جمله عنبیه و قرنیه است. ناگفته نماند که در روش تخلیه چشم، صلبیه چشم خالی نمی شود و با کمک ماهیچه های اضافی چشم در جای خود باقی می ماند. به طور معمول، یک ایمپلنت اربیتال در داخل ساکروم قرار می گیرد تا قسمت از دست رفته چشم را جایگزین کند. پس از پایان عمل جراحی چشم، پوسته صلیبی شکل روی آن قرار می گیرد.

انوکلیشن

در این نوع کره چشم به طور کامل برداشته می شود، اما محتویات مداری دست نخورده باقی می مانند. ماهیچه های خارجی چشم جدا شده و معمولاً به ایمپلنت اربیتال یا پیوند چربی متصل می شوند. تخلیه کره چشم می تواند به دلیل عواملی مانند تومور، عفونت، کوری دردناک یا ضربه شدید در چشم انجام شود. پس از جراحی، یک پروتز مصنوعی چشم متصل می شود.

اکستینتریشن

   این شامل تخلیه محتویات کره چشم، از جمله کره چشم، چربی، ماهیچه ها و سایر ساختارهای مجاور چشم است. حتی پلک ها را می توان در موارد سرطان پوست و عفونت های شدید برداشت. یک پروتز باید با قسمت های برداشته شده از پوست صورت طراحی و نصب شود.

پروتز چشم چیست؟

پروتز شکل دهنده چشم

    پروتزهای شکل دهنده چشم به ایجاد میکروفتالمیا یا انوفتالمی فونی در مدار کمک می کنند. در جراحی های تخمک گذاری و انوکلیاسیون، کانفورمرها تقریباً دو هفته پس از جراحی در چشم قرار داده می شوند تا فضای توخالی کاسه چشم و پوسته متقاطع ایجاد شود. پروتزهای Conformer می توانند به کاهش تورم ناشی از جراحی کمک کرده و عملکرد و کارایی پلک ها را تسهیل کنند. هدف دیگر پروتزهای کانفورمر گسترش بافت با عمل به عنوان یک پروتز درمانی در موارد میکروفتالمی، آنوفتالمی یا بافت انقباض است. برای رشد بافت نرم و بافت استخوانی در مدار چشم می توان از کنفورمرهایی با ابعاد متوالی استفاده کرد. عملکرد پلک ها و طول شکاف افقی از ملاحظات مهم در استفاده از این نوع پروتز می باشد.

پروتز چشم

پس از انوکلاسیون یا در موارد آنوفتالمی، یک چشم مصنوعی مخصوص تعبیه می شود. این پروتز از پلی متیل متاکریلات درجه پزشکی بادوام (PMMA) ساخته شده است.

پوسته صلبیه چشم

یک پوسته متقاطع ویژه به کره Oculus وصل شده است، یک چشم مصنوعی، یک کره چشم مینیاتوری یا یک کره میکروفتالمی وصل شده است. عملکرد پوسته متقاطع شبیه به پروتز مصنوعی چشم است، اما معمولاً به شکل یک لنز تماسی نازک است.

پروتز کره چشم

در مواردی که پلک ها با پروتز چشم مصنوعی سازگاری ندارند، در موارد اکستنشن، انوفتالموس یا بافت انقباضی، پروتز اربیتال قرار می گیرد. پروتزها از سیلیکون درجه پزشکی ساخته شده و با چسب یا اتصالات مغناطیسی متصل می شوند.

بیشتر بخوانید : صورت سیلیکونی با ضمانت یکساله + کیفیت عالی + قیمت ارزان

شرایط احتمالی که ممکن است منجر به استفاده از پروتز مصنوعی چشم شود

شرایط زیر ممکن است نیاز به استفاده از پروتز چشم شخصی یا چشم مصنوعی داشته باشد. پروتز چشم بر روی ایمپلنت اربیتال نصب می شود که به عضلات چشم موجود متصل می شود. پروتز چشم شخصی سازی شده که با تکنیک خاصی ساخته می شود، باید با توجه به شکل و لبه پروتز، تحرکی تقریباً مشابه بافت حدقه چشم داشته باشد.

  • انوکلیشن

تخلیه شامل تخلیه کل چشم است. ایمپلنت در کپسول فورامن (غشای فیبری که صلبیه را می پوشاند) قرار می گیرد تا حجم از دست رفته به دلیل تخلیه چشم را جایگزین کند. چهار عضله رکتوس خارجی چشم برای ایجاد تحرک به ایمپلنت متصل می شوند.

  • چشم های کور و دردناک

وضعیتی که در آن چشم دید نوری ندارد و باعث درد می شود. در چنین مواردی برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب سمپاتیک چشمی انجام می شود.

  • ملانوم چشم

   این یک نوع سرطان است که توسط سلول های ملانوسیت در چشم ایجاد می شود. ملانوما شایع ترین نوع سرطان چشم است.

  • رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی، علت اصلی نابینایی در بزرگسالان در ایالات متحده، ناشی از تغییرات در عروق خونی شبکیه است. هنگامی که رگ های خونی در شبکیه آسیب می بینند، ممکن است مایع یا خون نشت کنند یا رگ های خونی غیر طبیعی در سطح شبکیه ایجاد شوند. اغلب در مراحل اولیه این بیماری هیچ علامت یا دردی وجود ندارد.

  • تومورها

بسیاری از سرطان ها می توانند ساختارهای مختلف چشم را تحت تاثیر قرار دهند. در مواردی که درمان موفق به برداشتن تومور نمی شود، تخلیه هسته معمولاً نیاز به تخلیه چشم دارد.

  • تروما یا جراحت

تروما که شایع ترین علت ریزش چشم است به اشکال مختلف ظاهر می شود. از جمله آسیب هایی که باعث ترشح چشم می شود؛ پارگی کره چشم، ضربه نافذ یا نافذ چشم، ترومای نافذ یا غیر نافذ. زمانی که احتمال عفونت یا درد وجود دارد، معمولاً چشم را با استفاده از روش انوکلیشن تخلیه می‌کنند.

پروتز چشم کلینیک سیدا

یکی از بهترین و با کیفیت ترین پروتز های چشم، تولید کلینیک سیداست. با توجه به بررسی ها و معاینات مراجعین، بهترین پروتز چشم ها با بهترین کیفیت و متریال ساخته میشود تا فرد به راحتی بتواند از آن استفاده کند و در آینده نگران خرابی و از بین رفتن آن نباشد.

کلینیک سیدا سعی در تولید بهترین پروتز های چشم است تا شما با خیال راحت بتوانید از آن استفاده کنید و اعتماد به نفس خود را برگردانید. برایاطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان کلینیک سیدا تماس بگیرید تا از راهنمایی کامل بهره مند شوید.

مشاوره رایگان در واتساپ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *